Ford Focus İncelemesi

Dalgalar ile dans etmiş, akabinde duşumu almıştım. Tuzdan ve kumdan arınmış diri vücudum ile  arabam arasındaki tek engel, kumsaldı.

Büyük bir dikkat ile, kuma batmadan, sandaletlerimi sonuna kadar kullanarak ilerlemeye başladım. Kıyıya 10 adım kalmıştı ki, sıcaktan topuğuma yapışan sandalet, bir kum kütlesini diğer ayağıma saçtı.

 

Kumlanmış ayak ile arabaya binmek, işte bu his ;

benim İstanbuldan Ankara’ya gittiğimde hissettiğim ile aynı…

Bu hüsran dolu yolculukta, beni sırtlayan Ford Focus 2012 1.6 TDI oldu.

 

image

Çay içmeyen tek Türk insanı olarak ün salmış olmamdan olsa gerek, bana bir jest geçip cay plakalı aracı vermişler.

Aracın şekli şemalini beğendim. Çizgiler modern. Özellikle ön tampon çok hoşuma gitti.

image

Arabanın içinde ise , en teknolocik araba bizim olacak felsefesi var. Kötü diyemem, alışılagelmedik, tuhaf.

Havalandırma ızgaralarını dikine koymak, 1453 yılında  (modifiyem zamanlarında) 106’ın tamponunu ters takıp, alemde tek olmanın mutluluğunu yaşamaya benziyor.

Yerli araba diye, megan çakması düldül yapan, bir grup da 106 ın farlarını yan çevirip takmıştı.

image

Bu arabanın ön konsolundaki düğmelerin kalitesini beğenmedim, beni esas şok eden ise, ön göğüsteki düğmelerin şekli oldu. Şaka yapmıyorum, saatlerce düşündüm ” Lan bu birşeye benziyor ama neye benziyor a.. k”

Hayal edin, hoş bir bayanla , kalburüstü bir restoranda karşılıklı yemek yiyorsunuz. Düşüncelisiniz, aklınızdaki tek şey, focusun ön konsolu!

Hoş bayan size sesleniyor ” Ozan, içine kapandın son günlerde, sana ulaşamıyorum, sanki aramızda gizli bir duvar var da sana ulaşamıyorum, söyle nedir sıkıntın, paylaş benimle, ne olursa.”

Benim aklımda ise tek şey var, acaba bu konsol neye benziyordu, kıza ford focusun ön konsolunu düşünüyorum desen inanmaz, inansa deli der.

“Yok birşey canım, nerden çıkardın”

Esrarengiz, kısa cevapları,  bilinmeyeni sever kadınlar. Böyle muğlak cevaplar hoşlarına gider.

“Ozan, doğru söyle başka biri mi var”

İşte o an, aydınlanma anı! Bu ön konsol aynı diseplikanlara benziyor, aynısı ya! Hatta megatronun suratına da benziyor!!

“Evet hayatım, biri değil çok kişi var, bunlar diseplikanlar, başlarında da megatron var!”

“…”

image

Böyle bir olay yaşanmadı ama ben uzun süre bu neye benziyordu diye düşündüm. Sizce de öyle değil mi?

image

Direksiyon, ufak ele iyi oturuyor, göstergeler yakışıklı, sınıfına/fiyatına göre gayet güzel. Yalnız hız limiti fonksiyonun kullanmak çok meşakatli, bir sürü tuş var, belli sırayla basacaksın filan. Olmamış, gidin daha basitini yapın. 90 km/h ye sabitlicem diye sinir hastası yapacaktı beni.

Ön cama resistans koymuşlar, netekim yağmur yağmadı deneyemedim.

image

Alman arabalarında far açma kapama yeri burasıdır. Bu arada Ford Alman arabası değil ki, kim çıkardı arkadaşım bu söylentiyi, Henry Ford Amerikaya başkan oldu, hala ford Alman markası diyorsunuz, neyse…

Aşağida gördüğünüz, bu düğme de çok teknolocik olmuş, far açma kapama, yükseklik ayarlama, gösterge ışık kuvvetini ayarlama işini ne kadar karmaşık bir işlem gibi gösterebiliriz yarışmasının birincisi aşağıda..

image

 

Araçtaki motor, hem ford hem citroen hem de pejo da kullanılan, yakışıklı bir motor. Dizel olmasına rağmen, üst devirdeki sesi güzel bile denebilir.

Bu arabada en çok sevdiğim şey, vitesin konumlandırması oldu, yeri tam sağ elime oturuyor; birisi yanıma gelince 2 ye at 60 aa gel, diyip roll yapasım geliyor adeta. 6 vitesli şanzuman ekonomi açısından iyi olmuş, fakat araç 1400 kg ve alt devirde hızlanası yok, zaten çok devir de çeviremiyor. Yuvarlanıp gidiyor işte.

50 lira mazot attım bol bol gezdim:) Doğru devir aralığında kullanırsanız, ağırlığına rağmen süper ekonomik bir motoru var. Benim picantodan azıcık fazla yakıyor sadece.

Bu arabaların yol tutuşunu çok överler, ben de e5 de iki sağ-sol yaptım, oo acaip yol tutuyor.. Şaka bir yana 1 hafta bir arabayı kullanıp, piste filan çıkmadan yol tutuş hakkında yorum yapanlara Demet Akalın’dan “Giderli Şarkılar” şarkısını yolluyorum.

Focus denen araba kendi kendine parkedebiliyor,  inanmadım , şeytanın son icadı, amerikan emperyalizminin palavrası, komplo teorisi dedim. Fakat gidip deneyince g.t oldum. Araba bildiğin parkediyor. Ayıp denen birşey var.

Bu sınıfta alacağım arabalardan biri focus dizel olur, fluence de kullandım, ince hesaplarıma göre ondan 2.3 kat daha iyi bir araba.

Angara’dan sevgiler

 

This entry was posted in inceleme. Bookmark the permalink.

One Response to Ford Focus İncelemesi

  1. Pingback: Anonymous

Comments are closed.